Under ”hästlovet” vecka 44 var Gilla Häst på plats på Jönköping Horse Show för att lyfta våra hjärtefrågor och prata häst med besökarna. Redan veckan innan fanns vi i Rådhusparken i Jönköping när warm-up klassen för käpphästtävlingen gick av stapeln. Trots regn och ruskväder var det ett superlyckat event att närvara vid.

Ett gulligt ekipage som deltog i käpphästhoppningen i Rådhusparken.

En engagerad ponnypappa med döttrar. Heja er!
Under tävlingsdagarna på Elmia hade vi en pop-up monter där vi pratade om vad Gilla Häst är och vad vi gör och vill synliggöra. På pop-up väggen fick även de som besökte montern dela med sig av sina erfarenheter och känslor kring vad hästar haft för inverkan i deras liv. Det blev ett stort engagemang och vill vi tacka alla som kom till montern och delade med sig av sina hästhistorier – det är tydligt att hästar gör skillnad!

Gilla Hästs representater på plats, Jessica Ortiz Bergström och Malin Andersson, här tillsammans med Lisen Bratt Fredricson.

Nellie Berntsson delade med sig av hur hästar gör skillnad för henne.

På vår vägg i montern växte lapparna med olika hästhistorier fram under helgen.
/Malin Andersson